Prace geotechniczne na budowie. Na pierwszym planie widać betonowe bloki wbite w piaszczyste podłoże.

Na palach czy na wzmocnionym podłożu?

Często projektant konstrukcji staje przed wyzwaniem posadowienia budynku na gruncie słabonośnym. Jest wiele sposobów wzmocnienia podłoża i nie zawsze jest oczywiste jaka technologia będzie najbardziej prawidłowa i korzystna pod względem ekonomicznym.  Dobór rozwiązania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy poddać analizie rodzaj inwestycji, przewidywane obciążenia oraz wymogi dotyczące osiadania. I to wszystko zderzyć z istniejącymi warunkami geologicznymi. 

Posadowienie na palach zazwyczaj wiąże się z w wykonaniem żelbetowej płyty pracującej jako strop. Nie wykorzystuje się do współpracy otaczającego gruntu. Optymalny projekt wymaga ścisłej współpracy projektanta pali z projektantem konstrukcji żelbetowej. Geotechnik czyli projektant pali musi określić rodzaj, rozstaw i nośność  pali w danych warunkach gruntowych, a konstruktor na tej podstawie dobierze grubość i wymagane zbrojenie płyty. Czasem proces ten wymaga wielu iteracji aby dobrać rozwiązanie optymalne. 

Wzmocnienie podłoża polega na zaprojektowaniu i wykonaniu elementów wzmocnienia np. kolumn betonowych, które wraz z otaczającym gruntem stworzą kompozyt współpracujący jako jednolita struktura o zwiększonej nośności.  W takim przypadku konieczne jest zaprojektowanie zwieńczającej warstwy transmisyjnej, która dodatkowo ułatwi przekazanie obciążeń na wzmocniony grunt. Posadzkę na takim wzmocnieniu podłoża można wykonać jako posadowioną bezpośrednio. 

Sageo Construction Solutions  pomagamy na każdym etapie inwestycji. Możemy wykonać analizę i dobrać prawidłową technologię a także sprawdzić jakie rozwiązanie jest korzystne pod względem ekonomicznym. 

Podziel się swoją opinią